13 srpna, 2017

Komunitní práce

Český západ si pro některé aktivity zvolil jako metodu komunitní práci, jejímž cílem je pokud možno trvalá sociální změna. Konkrétně usiluje o vytváření intenzivních vztahů mezi jednotlivci a skupinami dané komunity tak, aby sami členové komunity vyjádřili své potřeby, žádali změny a vlastními silami je uskutečňovali. Jde o motivaci obyvatel ke společné činnosti.

Předpokladem takové práce je cílená podpora vzdělávání členů komunity. Komunitní pracovník vytváří takové podmínky, které členům komunity umožňují získávat vědomosti a dovednosti potřebné ke zvládání běžných každodenních problémů. Obyvatele je nutno motivovat ke změně a rozvíjet tak, aby změny byli schopni dosáhnout.

Jedním z předpokladů úspěchu komunitní práce je vznik jádrové skupiny zvolené ze středu komunity, jejímž úkolem je zjišťovat potřeby, nápady a přání členů komunity, dozvídat se o jejich rozdílných názorech a pohledech, přemýšlet o strategiích k dosažení cílů, dělat plány, ale také je zpětně diskutovat v celé komunitě a zvát další iniciativní členy komunity ke společnému dílu.