Fighting Social Exclusion Through Sport / Erasmus+/Paris

Ve dnech 4.12. – 12.12. 2017 se několik pracovníků Českého západu, o.p.s. zúčastnili mládežnické výměny na téma „Boj proti sociálnímu vyloučení skrz sport“. Akce byla realizována v rámci programu Erasmus +, který umožňuje vzdělávání i lidem, kteří jsou již v praxi. Organizační zajištění akce bylo v rukou české neziskové organizace Tmelník o.s. Tato organizace zajišťuje velké množství aktivit pro mladé od 13 let, a to nejen v okolí Mělníka, ale díky partnerům i jinde, včetně zahraničí. Většinou se jedná o aktivity financované z programů EU. Tato akce probíhala na okraji Paříže, mezi zúčastněními skupinami byly Francouzi, jakožto hostitelská organizace, dále pak Španělé, Němci, Rumuni, Bulhaři a samozřejmě Češi.

Bojování proti sociálnímu vyloučení se může zdát z pohledu vzdělaného, úspěšného bělocha, jako něco, co neexistuje. Díky této mládežnické výměně, jsme měli možnost se vžít do role člověka, který bojuje se sociálním vyloučením. Pomocí různých simulačních situací, jsme mohli na vlastní kůži zjistit, jakým způsobem se chová okolí ve chvíli, kdy naše barva kůže nezapadá do majoritní skupiny. Začarovaný kruh sociálního vyloučení je problém, se kterým se potýká řada lidí v našem okolí, a dokonce někdy i my sami. Vzpomeňme si, jaké to pro nás bylo třeba na základní škole…

Jak se dá bojovat se sociálním vyloučením? Právě sport je něco, kdy nezáleží na barvě kůže, pohlaví ani náboženství. Při hraní fotbalu či házené jsme si znovu mohli uvědomit, že každý člověk je v něčem výjimečný a nezáleží na vnější slupce, ale na tom, co je uvnitř. A v tuto chvíli jsme hráli jako jeden tým, jako jedna rodina.

Petra Markéta Vodenková